Հունիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Կանադայի Համադաշնության Համայնքների պալատի անդամ, աշխատանքի եւ սոցիալական զարգացման, բազմամշակութայնության նախարար Ջեյսոն Քեննիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը կարեւորեց Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը եւ նշեց, որ մեր երկիրը մեծ նշանակություն է տալիս բարեկամ Կանադայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը թե երկկողմ եւ թե բազմակողմ ձեւաչափերով: Նրա խոսքով` երկու երկրներն ունեն բարեկամության եւ համագործակցության բարի ավանդույթներ: ԱԺ նախագահը կարեւոր համարեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, ինչը լրացուցիչ խթան է հանդիսանում քաղաքական, մշակութային, կրթական եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման գործում: Գալուստ Սահակյանի համոզմամբ` միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում մեծ է բարեկամական խմբերի դերը: Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` կանադահայերը Կանադայի լիիրավ քաղաքացիներ են, իրենց տեսանելի ներդրումն ունեն կյանքի բոլոր բնագավառներում, եւ հայ համայնքը Կանադայի բազմամշակութայնության քաղաքականության հաջողված լինելու լավագույն ապացույցն է: Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն հայտնեց Ջեյսոն Քեննիին հայ ժողովրդին հուզող հարցերի վերաբերյալ ցուցաբերած դիրքորոշման, աջակցության համար եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում ունեցած կարեւոր ավանդի համար:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Կանադայի հավասարակշռված եւ չեզոք դիրքորոշումը հակամարտության կարգավորման խնդրում եւ շեշտեց, որ Հայաստանը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Գալուստ Սահակյանը Կանադայի իր գործընկերներին հրավիրեց 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ջեյսոն Քեննին կարեւոր համարեց հայ-կանադական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը: Նա շնորհավորեց Հայաստանի խորհրդարանին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի լիիրավ անդամ դառնալու կապակցությամբ եւ համոզմունք հայտնեց, որ այն կխթանի երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությունը: Պարոն Քեննին բարձր գնահատեց կանադահայ համայնքի դերը Կանադայի զարգացման գործում՝ նշելով, որ լավ հարաբերություններ ունի հայկական կազմակերպությունների հետ, որոնք նրան պատվավոր հայ են կոչում: Ջեյսոն Քեննին նշեց, որ աշնանը Կանադայում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին վերաբերող պետական թանգարան է բացվելու, որտեղ մշտապես կգործի Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված ցուցասրահ:

Председатель НС принял члена Палаты общин, министра труда, социального развития и многокультурности Канады Джейсона Кенни
29 июля Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую членом Палаты общин, министром труда, социального развития и многокультурности Канадской Конфедерации Джейсоном Кенни.
Приветствуя гостей, Председатель НС подчеркнул важность высокого уровня политического диалога между Арменией и Канадой и отметил, что наша страна придает большое значение развитию отношений с Канадой как в двустороннем, так и многостороннем форматах. По его словам, обе страны имеют добрые традиции дружбы и сотрудничества. Спикер парламента особо выделил развитие межпарламентских связей, что является дополнительным стимулом к расширению сотрудничества в политической, культурной, образовательной и торгово-экономической сферах. Г.Саакян убежден в существенной роли групп дружбы в развитии межпарламентских связей. По его словам, канадские армяне – полноправные граждане Канады, внесшие ощутимый вклад во все сферы жизни страны, и местная армянская община – лучшее доказательство успешности канадской политики многокультурности. Спикер НС поблагодарил Дж.Кенни за позиции и поддержку в волнующих армянский народ вопросах, а также за важный вклад   в дело признания Геноцида армян.
Обратившись к проблеме Нагорного Карабаха, Председатель НС высоко оценил взвешенную и нейтральную позицию Канады в урегулировании конфликта и особо выделил, что Армения придерживается разрешения вопроса исключительно мирным путем. В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян Г.Саакян пригласил своих канадских коллег на международный форум “Парламентарии против геноцида”, намеченный в Ереване на апрель 2015 г.
Поблагодарив за прием, Дж.Кенни подчеркнул важность дальнейшего развития армяно-канадских отношений, активизации межпарламентских связей. Он поздравил армянский парламент с полноправным вхождением в Парламентскую Ассамблею Франкофонии и выразил уверенность, что это событие позволит еще более укрепить двустороннее и многостороннее сотрудничество. Г-н Кенни высоко оценил роль армянской общины Канады, отметив, что имеет добрые отношения с армянскими организациями, которые называют его “почетным армянином”. Он отметил, что осенью в Канаде открывается государственный музей защиты прав человека, где будет развернута постоянная экспозиция о Геноциде армян.